Svečana proslava 20. godišnjice Pulske filmske tvornice

Pulska filmska tvornica s ponosom Vas poziva na proslavu svoje 20. obljetnice postojanja.

 

 

Proslava započinje ovog petka 2. svibnja u 12:00 sati u Klubu PFT svečanim otvaranjem filmskog Maratona koji će kroz projekcije u trajanju od 24 sata prikazati filmove u produkciji PFT koji su realizirani u sklopu Škole filma i Production in-a od 2004. godine do danas. Pored filmova predviđena je gastro obnova posjetitelja za dobrodošlicu (jušto u podne ;), za vrijeme ručka (u 15 sati), večere (u 20 sati) i doručka (u 10 sati). Kraj maratona 03. svibnja u 12 sati obilježit će se zdravom zdravicom za daljnji napredak.

 

Istog dana, 3. svibnja u 19 sati u Kinu Valli svečano se nastavlja program proslave uz  prezentacije i projekcije uradaka Škole filma, Škole animiranog filma, maratona izrade kratkog filma – Production in, TV serijala o građanskom odgoju i medijskoj pismenosti – Medionauti, ciklusa kratkog autorskog dokumentarnog filma – Istarske štorije, Zbirke neprofesijskog filma Pule i Istre, Kluba PFT-a i brojnih drugih projekata i postignuća Pulske filmske tvornice, iz perspektive predstavnika organizacije i stručnih suradnika koji su putem radionica u posljednjih 20 godina doprinijeli organizacijskom i produkcijskom razvoju. Svečanost će okruniti slavljenička torta, nagradna lutrija i zakuska za sve prisutne.

 

Treća etapa proslave predviđa dobru zabavu od 22 sata u Klubu PFT uz glazbu DJ-ja Cavaliere de Corni, performanse, plesnjak i tematsko druženje uz prisjećanja na neka prošla vremena, ali i promišljanja osvježavajuće filmske  budućnosti.

 


 

Pulska filmska tvornica / PFT posvećena je razvitku, unapređenju i promociji kratkog filmskog i video stvaralaštva te filmske umjetnosti, u cilju postizanja kvalitetne produkcije suvremenih dokumentarnih, igranih i eksperimentalnih filmova. Iako je kao udruga utemeljena 2009., njeni počeci sežu u 2004. godinu kada je u suradnji s Festivalom igranog filma u Puli pokrenuta ljetna radionica izrade filma ‘Pulska filmska tvornica’. Od samog početka u PFT odvija se lepeza programa i manifestacija: od cjelogodišnje produkcije, intenzivnih radionica, filmskih projekcija popraćenih analizama i diskusijama, pa sve do revija i susreta sa stručnjacima s područja filmske umjetnosti koji javnosti dočaravaju ljepotu i moć filma u svim njegovim tehničkim i umjetničkim aspektima. Kroz radionice i profesionalnu produkciju PFT realizirano je više od 300 filmova, a kao organizacija primila je i nagradu Marijan Rotar za doprinos razvoju pulske filmske kulture na 68. Pula film festivalu 2021. godine, kao i zlatnu plaketu 2024. od UNICA-e, Međunarodne organizacije neprofesionalne kinematografije koja djeluje pri UNESCO-u.godine.

 

 


 

Program se realizira u suradnji s Pula Film FestivalomKinom Valli, Hrvatskim filmskim savezom, Istarskom županijom i Gradom Pula.

 

 

 

Predstavljanje filmova i Kritičko rešeto Production In-a Labin u Teatrinu

Ovog petka, 4. travnja s početkom u 19 sati u labinskom Teatrinu, premijerno će biti prikazana četiri kratka igrana, dokumentarna, eksperimentalna i hibridna filma nastala tijekom 19.  Production In-a Labin. Uz premijere najnovijih ostvarenja, publika će imati priliku pogledati i izbor filmova s prošlogodišnjeg 16. Production In – maratona izrade kratkog filma, također održanog u Labinu.

 

Gost Kritičkog rešeta bit će pulsko-vodnjanski vizualni umjetnik i redatelj Matija Debeljuh koji će analizirati i komentirati filmove polaznika te im pružiti smjernice za eventualne dorade. 

 

 

PROGRAM

 

16. Production in Labin, 2024.

 

Alen Filipović: Franko Stainer – div iz Labina, dokumentarni, 11’13’’

 

Dean Derežić: Bogovi podzemlja, igrani, 7’24’’

 

Vidmarijo Rašić: Ivanom po svijetu, igrani, 15’38’’

 

Ines Callebich: Savršeno, dokumentarni, 5’52’’

 

 

19. Production in Labin, 2025.

 

Alen Filipović: Franko Stainer – div iz Labina 2, igrano-dokumentarni, 10’20’’

 

Adalberta Madesny, Čuvar labinski, eksperimentalni, 2’30’’

 

Karlos Stanić : Moj život je harmonika, esej, 4’10’’

 

Brice Cid Garcia: Ugljen, mač i lopata, igrani, 7’10’’

 


 

Matija Debeljuh rođen je 14. travnja 1980. u Puli. Diplomirao je na Umjetničkoj Akademiji Dizajn Vizualnih Komunikacija – Video oblikovanje u Splitu. Godine 2003. predstavlja Hrvatsku na biennalu mladih umjetnika Europe i Mediterana. Matija je do sada izlagao na mnogobrojnim skupnim i samostalnim izložbama u Puli, Rovinju, Rijeci, Zagrebu, Sarajevu, Skoplju, Torinu, Trstu, Ateni, Vilniusu, New Yorku, Brussels… Uz nekoliko domaćih i međunarodnih radionica svakako treba izdvojiti sudjelovanje na Sarajevo Talent Campusu i Berlinale Talent Campusu. Eksperimentalni filmovi i video radovi Matije Debeljuha prikazivani su na međunarodnim festivalima gdje su osvojili i značajne nagrade. Godine 2013. s Brankom Benčić u Vodnjanu otvorio je Apoteku – prostor za suvremenu umjetnost. Godine 2020. završio je postdiplomski studij Movies-Moving Images Arts pri Sveučilištu Arhitekture u Veneciji.

 

Izvor fotografije: OVDJE / Pulska svakodnevica

 


 

Production In je besplatna radionica namijenjena svima koji se žele okušati u izazovu stvaranja filma. Desetak autora pod vodstvom iskusnih edukatora realizira svoj film u vremenski ograničenom stvaralačkom procesu i dobroj atmosferi praktičnog rada.

 

Mentori 19. Production In-a su filmska autorica i producentica Sanda Letonja-Marjanović, redatelj i snimatelj Mario Papić, snimatelj Bojan Prusac, redatelj i montažer Josip Visković te producent i montažer Marko Zdravković-Kunac.

 

19. Production In održan je unutar Production in turneje 2024, u suorganizaciji s udrugom Labin Art Express XXI te partnerima Medvid produkcijom, Hrvatskim filmskim savezom, Srednjom školom Mate Blažine Labin, Narodnim muzejem Labun, Rock Caffeom Labun, Arsianom i Zajednicom Talijana „Giuseppina Martinuzzi“ Labin.

 

19. Production In financijski podupiru Hrvatski audiovizualni centar, Istarska županija, Grad Pula i Zaklada Kultura nova.

 

 

 

Dobitnici Zlatnih motorki Trash Film Festivala u Klubu PFT

Ovog četvrtka, 27. ožujka s početkom u 20 sati u Klubu Pulske filmske tvornice predstavljamo pet nagrađenih kratkometražnih filmova s prošlogodišnjeg XIX Trash Film Festivala. Program će putem videopoziva predstaviti osnivač festivala Jurica Hižak, a nakon projekcija o filmovima će s klubskom publikom razgovarati gost večeri i selektor Trash Film Festivala Ante Magaš.

 

 

Izvor: https://www.trash.hr/

 

Trash Film Festival koncipiran je kao festival niskobudžetnih filmova na kojem se ne prikazuju drame, dokumentarci, ni art filmovi, već isključivo zabavni filmovi koji se mogu svrstati u jednu od četiri kategorije: akcijski, borilački, znanstveno-fantastični ili horor, a pretjerivanje u žanrovskim odrednicama je poželjno. S obzirom da većina prikazanih filmova nastaje u skromnim produkcijama, ti filmovi često ispadnu zanatski nezgrapni, ali zadivljuju svojom domišljatom realizacijom, što publika nagrađuje smijehom. Na finalnoj večeri festivala, najboljim ostvarenjima po kategorijama dodjeljuju se Zlatne motorke koje predstavljaju hommage kultnom filmu “ Teksaški masakr motornom pilom”, ali i puno više od toga.

 

Obzirom da su otvorene prijave za XX Trash film festival, prikazivanjem filmova koji su prethodno nagrađeni, želimo inspirirati kreativce i ohrabriti filmaše da se okušaju u produkciji za koje nema isprika zbog budžeta, dovoljno je imati dobar smisao za humor i kvalitetnu ekipu.

 

PROGRAM:

Najbolji akcijski film / The Last Path – Dino Birindzic, Germany

Najbolji horror film / Fangs  (A Crocs) – Dominique Fumeaux, Switzerland

Najbolji borilački film / The Savior – Liam Forrest, United States

Najbolji SF film / Shadows of Crime (Sjene zločina) – Goran Lovrenščak, Croatia

Najbolji film po izboru publike / Sarcum – Ignacio Malagon, Spain

 

* Filmovi će biti prikazani s prijevodom na engleski jezik.

 

 

ZLATNA MOTORKA za najbolji akcijski film

 

The Last Path (GER, 13’15”) 

Redatelj: Dino Birindžić

 

Jedan dan u životu neobičnog čovjeka koji se bavi neobičnom profesijom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZLATNA MOTORKA za najbolji horror film

 

Fangs / A Crocs (SWITZ, 14′) 

Redatelj: Dominique Fumeaux

 

Vlad, 500-godišnji vampir koji izgleda kao naočiti četrdesetogodišnjak, živi s Clémentom, 27-godišnjim vampirom koji ga upoznaje sa zamršenostima modernog svijeta. Vlad ima spoj preko Tindera, ali stvari neće ići baš glatko.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZLATNA MOTORKA za najbolji borilački film

 

The Savior (USA, 12’13”) 

Redatelj: Liam Forrest

 

Otac se bori kako bi spasio nestalu kćer pritom se suočavajući s vlastitim demonima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZLATNA MOTORKA za najbolji SF film

 

Shadows of Crime / Sjene zločina (HRV, 15’17”)  

Redatelj: Goran Lovrenščak

 

U bliskoj distopijskoj budućnosti, vlada moralno i ekonomsko rasulo. Kako bi prehranio sebe i trudnu suprugu, glavni protagonist se okreće dilanju cjepiva koje je strogo zabranjeno jer izaziva ovisnost.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZLATNA MOTORKA za najbolji film po izboru publike

 

Sarcum (ESP, 12’57”) 

Redatelj: Ignacio Malagon

 

Antonio, pisac u krizi srednjih godina, okreće se usluzi “Sarcum Solutions” koja bi mu trebala olakšati posljednji i najteži zadatak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Jurica Hižak rođen je u Varaždinu 1975. godine. Nakon završenog studija fizike na PMF-u u Zagrebu, magistrirao je na institutu SISSA (Trst, Italija), doktorirao je na Fakultetu organizacije i informatike, a trenutno radi kao profesor stručnog studija na Sveučilištu Sjever gdje predaje fiziku i statistiku. U Varaždinu osnovao je udrugu Trash (koje je od 2005. do 2011. bio predsjednik) te 2006. godine pokrenuo Trash Film Festival na čelu kojeg je bio četiri godine. Od 2005. do 2013. godine snimio je desetak kratkometražnih i srednjemetražnih filmova. Na A-festu u Tuzli međunarodni žiri (u sastavu Guy Borlee, Cineteca di Bologna, Matilde Callari Galli -Universita di Bologna, Jasmin Duraković -redatelj, Sarajevo) dodijelio mu je prvu nagradu za film „Prekažnjavanje“ („Overpunishment“), koji je i na beogradskom FSFF-u uvršten u retrospektivu najboljih filmova fantastike s prostora ex-yu. Godine 2012. za film „Long Banana“ dobio je specijalno priznanje na 44. Reviji hrvatskog video-stvaralaštva u Đakovu. Završio je Blankovu filmsku školu 2013. godine, sa završnim filmom „Teretana“, pod mentorstvom ak.redateljice Sonje Tarokić. Bio je član međunarodnog žirija na 9. Festivalu srpskog filma fantastike 2014., a dvije godine kasnije, bio je i član četveročlanog žirija na 48. Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva. Godine 2023. završio je svoj prvi dugometražni film „Rifovi revolucije“ koji je prikazan na brojnim festivalima (Grossman, Dok’n’ritam, DORF, Shockfest, OK Fest) i koji je prošle godine pobijedio na talijanskom FilMuzik festivalu u kategoriji „najbolji dugometražni glazbeni film“. U srpnju objavio je i prvi varaždinski filmski soundtrack „Glazba iz filma Rifovi revolucije“. Već 20 godina vodi glazbeni projekt „Chubakina Baka“ u sklopu kojeg radi prepjeve hrvatskih hitova na engleski i francuski jezik. U protekle dvije godine vodio besplatne filmske radionice „KAF“ (kratkometražni akcijski film), te producirao i montirao dokumentarni film „Čuvari tvojeg imena“ o navijačkoj skupini „White Stones“. Povodom jubilarnog dvadesetog izdanja izabran je za direktora Trash Film Festivala 2025. godine. 

 


 

Program se realizira u suradnji s Udrugom Trash, a financijski ga podržavaju Grad Pula, Hrvatski audiovizualni centar i Zaklada Kultura nova.

Animatorice u gostima

Ovog četvrtka, 13. ožujka s početkom u 20 sati u Klubu Pulske filmske tvornice, povodom 15. Škole animiranog filma, sa zadovoljstvom predstavljamo mlade autorice animiranih filmova Lunu Strmotić (voditeljicu ŠAF-a) i Sunčanu Brkulj te njihove dosadašnje studentske i profesionalne uratke. Projekcijom filmova i razgovorom s autoricama želimo ukazati na mogućnosti razvoja mladih animatora/ica i njihovog osobnog stila nakon Akademije. 

 

PROGRAM:

 

Redateljica: Luna Strmotić

 

Orion, 3’04”, Akademija primijenjenih umjetnosti Rijeka (APURI), 2019.

 

Tokom šetnje uz more djevojčica pronalazi zvijezdu koja je pala sa svog zviježđa na nebu. Djevojčica primjećuje da uz zvijezdu njen pogled na svijet se mijenja, uz pomoć dvoje pasa njen cilj je vratiti zvijezdu na njenu originalnu poziciju.

 

 

Maskirani Osvetnik, 4’31”, Akademija likovnih umjetnosti Zagreb (ALU), 2021.

 

Rakun bezbrižno i veselo uređuje svoj brlog, nakon napornog dana odlazi spavati ali se ujutro budi sa dolaskom drvosječe koji ruši stablo te mu time uništava brlog.

 

 

Čopor ili Stado, 7′, Akademija likovnih umjetnosti Zagreb (ALU) / Hrvatski Audiovizualni centar (HAVC), 2023.

 

Pas spretno obavlja svoju dnevnu rutinu čuvanja stada dok mu u posjet ne dođu Vukovi. 

 

 

Redateljica: Sunčana Brkulj

 

 

I’m Not Feeling Very Well,  3′ 32”, Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu, Ustanova Zagreb film, 2019.

 

Raspjevani kosturi sanjaju o oslobađanju od svojih geometrijskih oblika i plivanju u golemom, beskrajnom, plavom moru.

 

 

Kula, 3′ 41′, ‘Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu, 2020.

 

Kako godine prolaze, jedna malena civilizacija je u usponu.

 

 

Stinky u mračnoj šumi, 10′ 52”,Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu, 2022.

 

Stinky se rađa iz cvijeta usred Mračne šume. On istražuje šumu i raste. Kad se nađe odgovoran za brigu za drugo biće, suočava se s činjenicom da život nije samo zabava i kapric.

 

 

Leptir,  8′ 7”, Adriatic Animation, Late Love Production, 2024.

 

Zajednica stvorenja živi u vrtu. Svaki član na svoj način doprinosi životu, i svi uzimaju vodu iz fontane. Kad leptir zaglavi u fontani i prekine dotok vode, moraju se suočiti s nepoznatom situacijom.

 

Izvor: animafest.hr, bonobostudio.hr

 


 

O animatoricama:

 

Luna Strmotić (1998) završila je preddiplomski studij na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci zatim

diplomski studij na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na Odsjeku za animirani film i nove medije.

Tijekom studija razvila je nekoliko studentskih filmova, „Orion“, „Maskirani Osvetnik“ i diplomski film

„Čopor ili Stado“. S filmom „Maskirani Osvetnik“ sudjelovala je na nekoliko međunarodnih i domaćih festivala.

Trenutno je koautor na svom prvom profesionalnom filmu „Oko trnja nema zvijezda“. Osim animacije bavi se

ilustracijom te ima iskustva u radu kao animator na dječjim animiranim serijama.

 

 

 

Sunčana Brkulj (1997) magistrirala je animaciju na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.  Njezini studentski filmovi uvršteni su u programe prestižnih festivala u Annecyju, Ottawi, Zagrebu, Stuttgartu i drugdje osvojivši pritom više nagrada. Stekavši diplomu, Sunčana je boravila u umjetničkoj rezidenciji Open Workshop u Viborgu, gdje je napravila svoj prvi profesionalni film Leptir.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Program Kluba Pulske filmske tvornice financijski podržavaju Grad Pula, Hrvatski audiovizualni centar i Zaklada Kultura nova.

 


 

Pages:1234567...145»